Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa realizacja zamówienia?

Wszystkie nasze ramy wycinamy i składamy ręcznie w pracowni we Wrocławiu– tak aby idealnie pasowały do Twojego obrazu. Jest to pracochłonne zajęcie. Tradycyjnie zajmuje to tydzień, czasami dwa tygodnie. Na życzenie i w sytuacjach podbramkowych (prezent dla Teściowej ) zdarza się, że wyrabiamy się z oprawą w 48h. Najlepiej za każdym razem, gdy jesteś zainteresowany pilnym zakupem – zadzwonić (692 821 422) lub napisać do nas e-maila na biuro@oprawiamywramy.pl i dogadać szczegóły czasu realizacji Twojego zamówienia.

Jak zmierzyć obraz/zdjęcie/przedmiot który chcę oprawić?

Najlepiej bardzo dokładnie, w kilku miejscach ( na środku, po prawej krawędzi oraz po lewej krawędzi obrazu). Wykorzystuj porządną miarkę budowlaną, nigdy nie ufaj szkolnej linijce. Warto też sprawdzić, czy Twój obraz jest z pewnością prostokątem/kwadratem, a nie rombem (w tym celu należy zmierzyć kąty – powinny mieć 45 stopni). Możesz też zmierzyć wysokość i grubość blejtramu (tej wewnętrznej ramki, na którą zostało naciągnięte płótno obrazu).  Dobra wiadomość jest taka, że jeśli zamierzasz przyjść do pracowni osobiście – nie musisz tego robić sam. Zrobimy to nieodpłatnie na miejscu.  Zawsze możesz też pracę, którą chcesz oprawić, wysłać do nas kurierem.

Czym się różni blejtram od ramy?

Blejtram – inaczej krosno malarskie albo podobrazie to ramka wewnętrzna, na którą naciąga się płótno (to, na którym jest namalowany /wydrukowany obraz). Blejtramu nie widać, gdy obraz powiesi się na ścianie. Pełni funkcję wyłącznie techniczną, nie ozdobną. Jest wykonany z surowego drewna. Krosen używa się wyłącznie do płócien – jeśli masz do oprawy w ramkę akwarelę na papierze, zdjęcie albo plakat – blejtram nie będzie do niczego potrzebny.

Co to jest passe-partout?

Pierwsze, co sprawia najwięcej problemów, to wymowa. Nic trudnego – fonetycznie mówimy paspartu. I nie mylimy z paszportem
Najprościej mówiąc, passe partout to rodzaj kartonowego tła, papierowa ramka, którą oprawia się fotografie, plakaty, grafiki, ryciny etc. Ma zabezpieczać obrazek przed bezpośrednim kontaktem z szybą i palcami, ma chronić przed mechanicznymi uszkodzeniami, a przy okazji pięknie eksponować treść, by wzrok oglądającego skupiał się na obrazie.  Dlatego też passe partout należy dobierać spójnie kolorystycznie z barwami wydruku.
Prawdziwe, profesjonalne passe partout zawsze jest bezkwasowe, ma kilka milimetrów grubości oraz jest nacinane pod kątem 45 stopni. Białe marginesy zostawione dookoła wydrukowanej pracy (często spotykane na plakatach) w żadnym wypadku nie pełnią tej samej roli! To zwyczajnie niezadrukowany, biały obszar i chwyt marketingowy.

Czy każdy obraz w ramce powinien mieć także passe partout?

Nie, nie każdy obraz wymaga dodatkowej oprawy i zabezpieczenia w passe-partout. To zasadniczo Twoja decyzja estetyczna. Zdecydowanie nie potrzebują go obrazy olejne i wszystko to, co jest na płótnie (również wydrukowane). Fajnie natomiast wygląda ze zdjęciami, akwarelami, grafikami. Warto wiedzieć, że zawsze tam gdzie używamy passe-partout, musimy użyć też szkła.

Dlaczego ramka zasłania kilka milimetrów obrazu?

Ponieważ każda ramka ma tzw. wpust, poprawnie zwany felcem. Aby obraz/zdjęcie z niej nie wypadło, musi oprzeć się na takim specjalnym, wewnętrznym profilowaniu. Jest to światowy standard, po prostu nie da się tego zrobić inaczej. Różne ramki mają felce różnej szerokości – zwykle im większa ramka, tym szerszy felc. Wybierając zdjęcie do oprawy musisz założyć, że około 5 mm z każdej strony ( z prawej i z lewej, z góry i z dołu) ukryje się pod ramką.

Dlaczego kilka milimetrów zdjęcia jest ukryte pod passe-partout?

Dokładnie z tego samego powodu, który omówiony jest wyżej – zdjęcie musi się czegoś trzymać. Kiedy passe partout podklejamy do zdjęcia, musimy mieć fizycznie kilka milimetrów przestrzeni z każdej strony, żeby zdjęcie nie wypadło z wyciętego okienka. Gdyby okienko wycięte w papierowej ramce passe partout było tej samej wielkości ( a nie mniejsze) niż oprawiana praca, od razu by z niego wypadło.

Ile kosztuje dostawa do rąk własnych na terenie Wrocławia?

Czasami zdarza się, że wielkogabarytowe obrazy lub lustra w ramach nie mieszczą się w samochodach osobowych (nawet typu kombi). Jeśli chcesz, abyśmy my we własnej osobie przywieźli naszym firmowym transportem oprawiony obraz lub lustro we wskazane miejsce we Wrocławiu – jesteśmy w stanie się tego podjąć. Koszt to zwykle 50 zł brutto. Termin zawsze do ustalenia indywidualnego.

Czy możemy przyjechać zmierzyć Twoją ścianę i zaprojektować idealne lustro?

Pewnie, że tak! Uwielbiamy takie zlecenia. Napisz do nas e-maila lub zadzwoń, by porozumieć się co do szczegółów.

Czy możemy przyjechać zmierzyć twoją ścianę i zaprojektować idealną galerię ścienną składającą się z wielu ramek?

Pewnie, że tak! Uwielbiamy takie zlecenia. Napisz do nas e-maila lub zadzwoń, by porozumieć się co do szczegółów.

Czy możemy przyjechać obejrzeć twój dom i przygotować projekt, gdzie powiesić obrazy?

Pewnie, że tak! Uwielbiamy takie zlecenia. Napisz do nas e-maila lub zadzwoń, by porozumieć się co do szczegółów.

Czy prowadzimy sprzedaż obrazów?

Tak. W pracowni stacjonarnej możesz kupić od ręki gotowe obrazy olejne już oprawione w drewniane ramy. Kilka z nich jest wystawionych też online – zerknij do naszego sklepu internetowego i na nasze konto na Allegro. W ofercie mamy też oprawione w ramki plakaty i grafiki za szkłem różnych autorów.

Mieszkam poza wrocławiem, ale zależy mi na złożeniu zamówienia u was. jak to najlepiej zrobić?

Odległość nie jest ograniczeniem. Wyślij do nas e-maila ze zdjęciami tego, co chcesz oprawić. Nie zapomnij podać dokładnych wymiarów (do tego celu użyj metrówki, nigdy nie korzystaj ze szkolnej linijki). W treści e-maila opisz, jakiej ramy szukasz. Możesz też dorzucić zdjęcia wnętrza, w której chcesz powiesić obraz/plakat w nowej ramie. Odpiszemy Ci ze wszystkimi potrzebnymi szczegółami!

Czy jeśli nie mogę przyjechać z obrazem do was, wy możecie przyjechać do mnie?

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub w pobliżu – nie ma problemu. Szczegóły omówimy indywidualnie. W ofercie mamy profesjonalne mierzenie obrazu, przywozimy ze sobą wzorniki ramek (narożniki), próbki szkła do wyboru. Możemy również zająć się montażem ramy w Twoim domu – jednak także najpierw prosimy o kontakt.

Czy mogę zamówić ramkę zaprojektowaną według mojego pomysłu?

Bardzo chcielibyśmy, aby kiedyś było to możliwe, ale na dzień dzisiejszy niestety nie ma takiej możliwości. Na szczęście w naszej ofercie mamy blisko 1 000 wzorów i kolorów wariantów ram. Są szerokie i wąskie, nowoczesne i barokowe, złote i białe. Powinno wystarczyć, żeby znaleźć tę, której szukasz!

Dlaczego nie wysyłamy ramek za pośrednictwem poczty polskiej?

Tylko dlatego, że niestety mamy złe doświadczenia. Cena jest bardzo zbliżona do klasycznej przesyłki kurierskiej, a  ryzyko, że ramka dojdzie poobijana i z potłuczonym szkłem jest znacznie większe.

Czy mogę zamówić ramkę i zapłacić za nią przy odbiorze paczki (przesyłka pobraniowa)?

Wysyłamy tylko zamówienia z ramkami opłacone z góry. Masz do wyboru dwie metody płatności – przelew tradycyjny albo transakcje błyskawiczne przez system płatności online. Jeśli zamówisz osobiście i stacjonarnie w naszej pracowni we Wrocławiu, pobierzemy zaliczkę w wysokości 50% kwoty zamówienia.

Dlaczego wąskie ramki mają ograniczenia wielkości formatu?

Bardzo zależy nam na wysokiej jakości produktu, który od nas otrzymasz. Jeśli zrobilibyśmy dla Ciebie dużą ramkę (większą niż 30×40 cm) z profilu, który ma mniej niż 2 – centymetry szerokości, ramka „przeżyłaby” tylko kilka tygodni. Po tym czasie straciłaby formę, mogłaby zacząć się odginać od ściany i rozchodzić w miejscu łączeń. Dlatego zawsze namawiamy, aby szerokość ramki dobierać proporcjonalnie do wielkości oprawianego obrazu. Innymi słowy: mały obrazek – mała ramka, duży obraz – duża rama! Owszem, wiemy, że w marketach budowlanych da się kupić extra cienkie ramki na wymiar nawet 100×70. O ich jakości nie da się powiedzieć nic poza postawieniem milczącego wielokropka…

Czym się różni szkło antyrefleksyjne od tradycyjnego?

Szkło antyrefleksyjne albo się kocha, albo nienawidzi. My zdecydowanie je kochamy. Jest to szkło specyficzne, bardzo matowe, z charakterystyczną ziarnistą strukturą. Idealnie nadaje się do oprawy dużych formatów – np. plakatów 100×70 cm. Dzięki specjalnej powłoce nie da się w nim przejrzeć – jak to ma miejsce w szkle klasycznym. Jak sama nazwa wskazuje – szkło nie ma refleksów, nie błyszczy się. Czy ma jakieś minusy? Niestety- cenę. Jest dwa razy droższe od tradycyjnej szyby. Ze względu na zmniejszoną przezroczystość nie jest wskazane do oprawy prac, które są bardzo delikatne kolorystycznie – jak na przykład akwarele.

Czy mogę otrzymać fakturę vat za zakup ramek?

Oczywiście, że tak, jesteśmy legalnie działającą firmą. Wystawiamy paragony i faktury VAT.

Gdzie można obejrzeć dostępne wzory i kolory naszych ramek?

Wszystkie wzory, profile, style ramek są dostępne do obejrzenia w pracowni oprawy obrazów pod adresem Gajowicka 95, Wrocław. Sporą cześć możesz obejrzeć przez Internet na naszej stronie internetowej. Zdjęcia realizacji i portfolio znajdziesz na Instagramie (nazwa użytkownika to oprawiamy_w_ramy) i Facebooku (nazwa użytkownika to OPRAWIAMY W RAMY). Jeśli zamierzasz złożyć zamówienie na dużą kwotę (kilkaset złotych) możemy spróbować wysłać Ci wybrane wzorniki ramek pocztą.

Czy można zamówić u nas lustro na wymiar w ramie?

Tak tak tak! Robimy lustra w drewnianych ramach na wymiar. Oczywiście, możesz zamówić cały, gotowy produkt – nie potrzebujesz mieć wcześniej lustra kupionego u szklarza – my zajmiemy się wszystkim. Do wyboru będziesz mieć ramki od wąskich przez szerokie. Dostępność kolorów także jest duża. Nie wycinamy jedynie luster okrągłych.

Czy można oprawić w ramę telewizor?

Pewnie, że można. I dobrze trafiłeś – bo jesteśmy w tym specjalistami, oprawiliśmy w ramy już dziesiątki telewizorów. Oprawione przez nas TV wiszą w restauracjach, klubach i domach prywatnych. Jakie są uwarunkowania? Ważne, żeby telewizor był płaski (kineskopowy niestety nie wchodzi w rachubę), prostokątny (niewyginany, w klasycznym kształcie), z plastikową obudową dookoła ekranu. Jeśli chcesz znać szczegóły- napisz do nas e-maila i podaj w nim numer seryjny Twojego telewizora. Opisz, jakiej ramy do niego szukasz i jak chciałbyś, żeby wyglądał. Odezwiemy się jak najszybciej to będzie możliwe.

Czy w zestawie z ramą jest zawieszka do powieszenia?

Tak, zawsze do naszych ram mocujemy zawieszkę. Pamiętaj, aby określić, czy zawieszka ma być zamocowana w pionie czy w poziomie. Jeśli nie wybierzesz żadnej opcji, zawieszkę załączymy luzem do samodzielnego montażu. Jeśli rama jest duża, może wymagać więcej niż jednej zawieszki. Tym też się zajmiemy.

Czy odcień ramki na zdjęciu w galerii może różnić się od koloru rzeczywistego?

Tak. Ramy, ramki i lustra to przedmioty, które niezwykle ciężko się fotografuje. Ponadto samych odcieni złota mamy w ofercie kilkanaście – różnią się tylko niuansami, co trudno oddać poprzez monitor komputera. I jeszcze sprawa techniczna – widok kolorów zawsze zależy bezpośrednio od indywidualnych ustawień Twojego monitora.

Jaką najmniejszą ramkę na wymiar mogę zamówić?

Ze względów bezpieczeństwa i BHP staramy się unikać realizacji zamówień na ramki mniejsze niż 10x10cm. Zdarzają się także zdjęcia formatu 9×13 – z nimi także sobie poradzimy. Przy formatach zbliżonych do zdjęć legitymacyjnych polecamy wykorzystanie passe partout, a dopiero potem oprawę w ramkę.

Jaką największą ramę na wymiar mogę zamówić?

Dobre pytanie! Teoretycznie mierząc po wymiarze zewnętrznym (czyli już z ramką) może to być aż 300 cm x 300 cm. Tego typu zlecenia na oprawy zdarzają się niezwykle rzadko. Sporym utrudnieniem jest kwestia wysyłki takich olbrzymów – takie kwestie omawiamy indywidualnie z potencjalnym zainteresowanym.

Jak dbać o ramę, która już wisi na ścianie?

Przede wszystkim, nie należy jej czyścić na mokro ani  z użyciem detergentów. Sucha lub ewentualnie lekko zwilżona bawełniana szmatka lub papierowy ręcznik powinny wystarczyć. Jeśli rama jest mocno zabrudzona, można spróbować wykorzystać niewielką ilość specyfiku przeznaczonego bezpośrednio do pielęgnacji drewna,  jednak lepiej nałożyć go najpierw na ściereczkę – nigdy bezpośrednio na oprawę! Z kolei szybę w ramce można umyć tradycyjnie – z użyciem płynu do szyb ( starając się nie napryskać na ramę). Zwróć uwagę, aby materiał szmatki był miękki – bez guzików i elementów, które mogłyby porysować szkło. Uważaj też, aby ani kropla wody nie dostała się pod szybę – może to spowodować uszkodzenie obrazu/foto.

Czy w ramy oprawia się tylko obrazy? czy mogę oprawić inny przedmiot?

Tak! Mamy za sobą oprawienie w ramę gitar, pałeczek do perkusji, koralowców znad morza, sztućców, nożyczek fryzjerskich, sejfu, flagi z Afganistanu, pierwszych bucików i ubranek dziecięcych… Można by tak jeszcze długo. Zasadniczo – w ramkę da się włożyć wszystko – pytanie, tylko jak. Ale to już nasz problem. Napisz e-maila lub zadzwoń, zobaczymy, co możemy dla Ciebie oprawić.


Po więcej szczegółowych treści z pracowni oprawy zapraszamy na naszego bloga, Facebooka i Instagrama. Jesteśmy tam codziennie.
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na to, czego szukasz pisz i dzwoń:
692 821 422
biuro@oprawiamywramy.pl